HaberlerSon haberleri okuyun

 

 

 

Bitcoin herhangi kuruluş veya bankayla iş birliği olmayan bir para birimidir. Her an değişiklik gösteren bir para birimi olduğu için tam olarak bir bitcoin’in Türk lirasındaki karşılığını söylemek mümkün değildir. Tüm dünyada yatırımcısı olan ve yatırımcı sayısı giderek artan bu para birimi hakkında uzmanlar ‘zenginde edebilir, batırabilir de’ şeklinde konuşuyor. Yani ilerisi için net bir tespit yapılabilecek bir para birimi değil. Bitcoin, somut bir varlığı olmayan sanal para birimidir ve günümüzde yasalar tarafından desteklendiği söylenemez.

Bitcoinlerin izinin sürülemez olması büyük dezavantajlarındandır. Çünkü bu para birimiyle yasal olmayan alışverişler yapmak için ortam oldukça uygundur. Bu sebeplerden dolayı bitcoin alım satımı fazlasıyla uğraştırıcı ve zordur. Kazandığımız bitcoinleri harcama alanı dardır. Çünkü bahsettiğimiz para birimini ödeme aracı olarak kullanabileceğimiz çok fazla yer yoktur.

Bu dezavantajların yanında tabi ki avantajları da vardır. Mesela enflasyonla çökme riski yoktur. Para transferleri daha güvenli, daha ucuz ve daha hızlıdır. Üstelik taşınması son derece kolaydır.

Bitcoin piyasada sınırlı sayıda bulunmaktadır. Temeli tamamen matematiksel formüllere dayanır. Bu formül herkese açıktır ve isteyen herkes rahatlıkla ulaşabilir. Madencilik yaparak bitcoin kazanmak istiyorsanız bir miktar para ve zaman harcamanız gerektiğini bilmelisiniz. Kullanacağınız cihazlar tam donanımlı ve yüksek kapasiteli bilgisayarlar olmalıdır. Kazandığınız bitconleri kullanabilmek için sanal cüzdan gerekmektedir. Sanal cüzdan internet üzerinden kolaylıkla oluşturulabilir. Bunun için kişisel bilgilerinizi vermeniz gerekmez ve istediğiniz kadar sanal cüzdan oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz cüzdan ile para gönderimi, para alımı hatta alışveriş bile yapabilirsiniz. Eğer sanal cüzdan oluşturmazsanız kazandığınız bitconler bilgisayarınızın çökmesi durumunda kaybolabilir. Cüzdanınızın güvenliği için şifrelemeyi ve yedeklemeyi asla unutmayın.

Bitconlerin değeri piyasadaki arz-talebin artmasına göre yükseliş, azalmasına göre düşüş yaşıyor. Eğer bitcoinlerin değeri arttığında bozdurursanız kar elde etmiş oluyorsunuz.

Sanal para birimi olan bitcoinin güvenilirliğine değinecek olursak. Yapılan her işlem baştan sona şifrelenir. Kullanıcı hataları dışında sistemde hiçbir güvenlik açığı yoktur. Kullanıcıların yapması gereken bitcoinle gerçekleştirilecek işlemelerin geri dönüşü olmadığını bilerek tedbirli adımlarla ilerlemesidir.

Abonelik

Son gelişmelerden haberdar olun.