HaberlerSon haberleri okuyun

 

                                 

E-ticaret sisteminde marka bilinirliğini arttırmak, rekabet halinde bulunduğunuz firmaların önüne geçebilmek ve satışlarınızı arttırabilmek adına çok önemlidir. Marka bilinirliğinizi arttırmak için, dijital pazarlama ile ilgili planlamalar yapıp bu planları doğru bir şekilde hayata geçirmeniz gerekiyor.

Nitekim, bazı markalar bu çalışmaları yaparken bazı yanlışlar yapıyorlar. Bu çalışmalar sonucunda, marka bilinirliğini arttıramayan firmaların dijital pazarlama alanındaki çalışmalara olan güvenleri de sarsılmış oluyor.

Marka bilinirliği arttırmak için yapılan çalışmalardaki yanlışları inceleyelim:

Pahalı Reklamlar Vermek Tek Başına Yeterli Olur

Etkileşim oranlarını arttırmak, marka bilinirliğini arttırmada önemli bir rol oynamaktadır. Etkileşiminizi arttırarak kullanıcıların aklında yer edinebilir ve yeni alıcılara ulaşabilme fırsatı yakalarsınız. AdWords ve sosyal medya platformlarındaki reklam araçlarıyla, aşırı harcama yapmadan da doğru kurgulanmış reklamlarla etkileşim oranınızı yükseltebilirsiniz.

Zira, hizmet kalitenizi iyileştirmeniz, satış sonrası desteğinizi rekabet ettiğiniz markalardan daha iyi sunmanız, ürün kalitenizi artırmanız öncelikli olarak yapmanız gerekenler arasındadır. Bu hususlar sağlanmadan sadece reklamlarla etkileşim oranınızı arttırmanız mümkün olmayacaktır.

Herhangi bir mecrada markanıza reklamlarınızı ısrarla sürdürmeniz, marka bilinirliğinizi arttırmanın aksine marka bilinirliğinize zarar bile verebilir. Online mecralarda devamlı reklam yapmak, reklamları izlettirmeye zorlamak ve bunu çok uzun süre devam ettirmek marka bilinirliğinizi olumsuz yönde etkileyecektir. Bu nedenden dolayı reklamlarınız yayın sürelerini doğru kurgulamalısınız.

Sosyal Medya Tek Başına Yeterli Olur

Marka bilinirliğinizi arttırmak adına sosyal medya platformları tek başına yeterli olmayacaktır. Sosyal medya platformlarındaki kullanıcılarla etkileşime geçerek etkileşim oranlarınızı arttırabilirsiniz. Zira, sadece bu alana yatırım yapmanız faydalı olmayacaktır.

Bu mecralarda sadece markanızı, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi tanıtacak içeriklere yönelerek kullanıcıların ilgisini çekemezsiniz. Genellikle iyi vakit geçirmek için kullanılan bu mecralarda bu duruma hitap edecek içerikler oluşturmanız faydalı olacaktır.

Ne Yapmalı ?

Öncelikle dijital pazarlama çalışmalarının bir bütün olarak ilerlemesi gerektiğini unutmamalısınız. Bu duruma istinaden tek bir kanala ağırlık vermeniz marka bilinirliğinizi arttırmak adına faydalı olmayacaktır.

İçerik pazarlaması için çalışmalar yaparken bu çalışmaları sosyal mecralarla desteklemelisiniz. İçerik oluşturup SEO’nuzu güçlendirip, Google üzerinden de trafik almalısınız. Sosyal mecralardaki etkileşiminizi artırmak için reklam çalışmalarının haricinde de doğru kurgulanmış sosyal medya içerikleriyle etkileşiminizi artırmalısınız. AdWords kullanarak da arama sonuçlarında öne çıkmayı unutmamalısınız.

Çalışmalarınızı bir bütün halinde ilerleterek marka bilinirliği arttırma konusunda başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Abonelik

Son gelişmelerden haberdar olun.