HaberlerSon haberleri okuyun

 

Bireysel olarak kurabileceğiniz şahıs şirketleri, anonim veya limited şirketlerden daha küçük bir yapıya sahiptir. Şahıs şirketi kurma süreci, anonim veya limited şirket kurma sürecinden daha az zahmetli ve daha hızlıdır. Daha kısa bir sürede vergi mükellefi olarak şahıs şirketinizi kurabilirsiniz.

Şahıs Şirketi Kurmanın Avantajları

Şahıs şirketi kurarken diğer şirket kurulumlarına göre daha az evrağa ihtiyacınız vardır. Daha az maliyetle daha hızlı bir şekilde şirketinizi kurma imkanına sahip olabilirsiniz.

Kurulan şirkette yetki ve sorumluluklar tamamen bir kişiye aittir. Ayrıca şahıs şirketinin bir diğer avantajı da mali müşavir veya muhasebeci ücretlerinin düşük olmasıdır. Vergi sistemleri kademelidir ve defter tasdik ücretleri düşüktür.

 Şahıs Şirketinin Dezavantajları

Şahıs şirketinin avantajlarının yanında bazı dezavantajları da vardır. Gelir vergisi kademeli olduğu için, gelir oranı yükseldikçe ödeyeceğiniz vergi oranı da yükselir.

Gelir oranına endeksli olarak vergi oranınız %35 e kadar yükselebilir. Zira, limited şirketlerde vergi oranı sabit durumdadır.

Peki Nasıl Şahıs Şirketi Kurulur ?

Şahıs şirketi kurma aşamasında öncelikli olarak bazı belgeri edinmek zorundasınız. İlk olarak işe başlama bildiri formunu doldurmanız gerekir. İkinci işleminiz iki adet ikametgah belgesi çıkartmak olacaktır. Bu işlemi de gerçekleştirdikten sonra 2 adet noter onaylı nüfus cüzdanı suretine sahip olmanız gerekir. 2 adet imza beyannamesi almanızda şahıs şirketi açabilmeniz için gereken evraklar arasındadır. Son olarak firmayı kuracağınız adres size ait ise tapunuzun fotokopisi eğer size ait değil ise iş yeri olarak kullanacağınız ev ya da ofisin kira kontratına sahip olmanız gereklidir.

Yukarıdaki belgelerin hepsini bir araya getirdikten sonra ise iş yerinizin alakalı olduğu vergi dairesine bir dilekçe yazmanız gerekecektir.

Şahıs Şirketi Kurmak İçin Ne Kadar Harcama Yapılır?

İmza sirküleri, dökümanlar ve bu süreci sizin adınıza yürütecek olan muhasebeci veya mali müşavire ödeyeceğiniz ücretler de dahil toplamda 600 TL – 800 TL miktarları arasında değişebilir.

Bu miktarlar bölgeye ve muhasebeciye göre değişiklik gösterebilir. İş yapacağınız sektör ve iş alanına göre ticaret odası, esnaf odası vb. odalardan biri veya birkaçına kayıt yaptırmanız da gerekli olabilir. Bu konularda muhasebecinizden daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Şahıs Şirketleri E-Ticaret Sistemi Kurabilir Mi ?

Yazının bu kısmına kadar bahsettiğimiz aşamaları gerçekleştirdiğiniz takdirde, bir şahıs şirketi sahibi olarak e-ticaret yapabilir ve internetten ürün satabilirsiniz. İlk adımınız bir e-ticaret sitesi kurulumu için gerekli işlemleri gerçekleştirip, sitenizi açmak ve ürünlerinizi sitenizde satışa sunmak olacaktır. Şahıs şirketiniz aracılığı ile bankalara başvuruda bulunarak sanal pos alabilir ve kredi kartı ile de satış yapabilirsiniz.

Kurmak istediğiniz işini planını tam olarak netleştirmeden şirket kurmak sizin için pek iyi sonuçlar doğurmayabilir. Bu duruma istinaden gerekli plan ve hazırlıkları tamamlayıp daha sonra şirketinizi kurmak daha doğru olacaktır.

Abonelik

Son gelişmelerden haberdar olun.